על אופן הטיפול ברפואה הסינית המסורתית

הטיפול מתחיל בתשאול מקיף שלפעמים השאלות בו נראות לא קשורות לבעיה עליה מתלונן המטופל.
אבל ישנן שתי סיבות עיקריות לבצע את התשאול המקיף:

  1. הרפואה הסינית המסורתית רואה באדם שלם שלא ניתן להפריד בין חלקיו ולא רפואה שמטפלת בסימפטום בודד, כך שמספר מטופלים שיגיעו עם אותה התלונה יקבלו טיפול שונה זה מזה. לדוגמא: אישה שמתלוננת על עצירות ובתשאול מסתבר שהיא עייפה מאוד לאחרונה, מגרדות לה העיניים והדימום הוויסתי שלה מועט תקבל טיפול שונה לחלוטין מאישה עם עצירות, שבתשאול מתגלה שהיא עצבנית ולחוצה והדימום הווסתי שלה רב עם גושים.
  2. בעזרת התשאול ניתן לאתר קונטרה-אינדיקציות (התוויות נגד), לדוגמא: באדם עם קוצב-לב לא נשתמש באלקטרו (מכשיר שמוליך זרם חשמלי אל המחטים).

בנוסף לתשאול ישנם כלים נוספים שעוזרים לקבוע את ההבחנה שעליה יתבסס הטיפול:

הבחנת לשון – הלשון משמשת כמפה של הגוף ואבריו ומראה את מצבם, בלשון אנו מסתכלים על המבנה, הצבע, החיפוי, חריצים, תנועתיות ופרטים נוספים כמו הורידים בתחתית הלשון, שקעים, וכל סימן נוסף שיכול לעזור.

הבחנת דופק – הדופק הוא כלי שמראה על המצב העכשווי של אברי הגוף, זוהי הבחנה מסובכת ומצריכה דיוק רב. הבחנת הדופק ברפואה הסינית שונה מאוד מהדופק ברפואה המערבית ומכילה המון איכויות ופרטים שרק לאחר זמן ותרגול ניתן לשים לב אליהם.

הבחנת בטן וגוף– זהו כלי חשוב ועיקרי המשמש בעיקר לטיפולים המשויכים לאסכולה היפנית של הרפואה הסינית, בעבודה עם אבחנה זו ישנם רפלקסים שונים בגוף אשר כל אחד מהם (ובשילובים שונים) מרמז על חוסר איזון ספציפי,במידה והרפלקסים מופיעים(יורגשו כאב או אי נוחות בלחיצה), נלחץ/נדקור/נחמם נקודות המטפלות בחוסר האיזון המשויך לאותם רפלקסים, והם אמורים לפחות או להיעלם.

הבחנה כללית – נתינת תשומת לב לפרטים כמו ריח, קול, צבע, התנהגות וכל פרט שניתן להשיג דרכו מידע שיכול להועיל לקביעת ההבחנה, החל מהדרך בה המטופל לוחץ יד בהכרות הראשונית ועד לזווית בה מונחות רגליו כאשר הוא שוכב על מיטת הטיפולים.

לאחר שנבנתה ההבחנה על סמך התשאול וכלי ההבחנה הנוספים, עוברים לטיפול.
הטיפול שונה מאדם אחד לאדם לאדם אחר ולכן אפשר ששני אנשים שהגיעו לטיפול וקיבלו הבחנה דומה יקבלו טיפול שונה.
טכניקות הטיפול הן:
דיקור סיני
החדרת מחטים דקות אל הנקודות המצויות על גבי המרידיאנים, במטרה ליצור איזון ולהשיב את הגוף לתיפקודו התקין.

צמחי מרפא
הבסיס לטיפול ברפואה הסינית המסורתית הוא בעזרת צמחי המרפא, ישנן פורמולות מדף שמתאימות במקרים רבים וישנן פורמולות המורכבות באופן אישי לכל מטופלת שהן יותר מדויקות למטופלת הספציפית.

צמחי-מרפא-סיניים-300x225

מוקסה
שיטת טיפול העושה שימוש בחימום על ידי בערה של צמח, כאשר הצמח הנפוץ ביותר שממנו מיוצרת המוקסה הוא עלי לענה מצויה  ( MUGWORT, ARTEMISIA VULGARIS,  AI YE) .
ניתן לעשות שימוש במוקסה במספר צורות:
מוקסה על מחט, סיגר מוקסה, קופסת מוקסה, טייגר/ליין וורמר, מוקסה ישירה(ללא מתווך בינה ובין הגוף), מוקסה בלתי ישירה(שימוש במתווך בינה ובין הגוף המחזק את האפקט הטיפולי).

מוקסה-300x224

כוסות רוח
השיטה עושה שימוש בכלי אשר יוצר משיכה של העור אל תוכו, המשיכה נוצרת על ידי וואקום הנוצר בכלי בעזרת אש השורפת את החמצן ובכך יוצרת ריק, על ידי משאבה ידנית או חשמלית המחוברת לכלי, או על ידי מנגנון הברגה (גם משאבות החלב הן פיתוח של כוסות רוח).
ישנן כוסות רוח מחומרים שונים (חרסינה, מתכת, במבוק, זכוכית, פלסטיק, ובעצם כל כלי בצורת כוס/צנצנת יכולים לשמש למטרה זו) אולם הנפוצות ביותר הן כוסות הזכוכית וכוסות הפלסטיק השקופות, כאשר היתרון שלהן הוא שאנו יכולים לראות דרכן את עוצמת השאיבה, את גוון העור, ואת כמות הדם הנשאבת במידה ומעורבת בתהליך גם הקזה, ועל פי זה להפעיל שיקול דעת במהלך הטיפול.

כוסות-רוח-300x113

תזונה והמלצות לגבי אורח חיים
ניתן לומר שזהו הכלי החשוב ביותר, מפני שגם לאחר שהטיפול פתר את הבעיה , אם לא נבצע טיפול שורש ונשנה את הסיבה ממנה היא נבעה, לרוב הבעיה תחזור.

שיאצו
שיטת טיפול במגע שפותחה ביפן ומבוססת על הרפואה הסינית.
פרוש השם שיאצו הוא: שי-אצבע אצו=לחץ וביחד=לחץ אצבע.
בשיאצו אנו משתמשים באגודלים, כריות כף-היד, מרפקים, ברכיים, ובעצם בכל חלק גוף שאנו מוצאים לנכון.
על ידי לחיצה על נקודות הדיקור והמרידיאנים אנו משפיעים על הגוף, אבריו, והנפש במטרה ליצור איזון. מטרת הטיפול היא לרפא או לשמור על איזון בתור תחזוקה שוטפת.

אוריקולרטרפיה / דיקור אוזן
שיטת טיפול זו התפתחה רק לאחר שבשנת 1957 PAUL NOGIER הצרפתי מצא את שיוכם של נקודות באוזן לאיברים הפנימיים.
על ידי דיקור,גירוי חשמלי, לייזר, לחץ של גרגרים ומגנטים ניתן להשפיע על אותם חלקים/פונקציות.
השיטה התפרסמה בזכות היכולת שלה לעזור בגמילה מהתמכרויות, אבל היא מתאימה לטיפול בבעיות רבות נוספות.

מפת-אוזן-אוריקולרטרפית-177x300

למה אצלי?
אני מטפל ברפואה הסינית כבר משנת 2003  וצברתי ניסיון רב.
הטיפול אצלי הוא אישי, אני מטפל רק בך ולא עובר בין חדרים אל מטופלים נוספים, תשומת הלב בזמן הטיפול מופנית רק אליך.
אני המטפל בך ולא צוות של עוזרים.

לרפואה הסינית המסורתית יש פתרון לבעיות רבות

שינוי גודל גופנים